Prace plastyczne i zabawy dla dzieci w przedszkolu

Dekoraje

 • wtorek, 16 sierpnia 2011
  • Robimy kwiatki z bibułki

   Jak wiadomo kwiaty służą ładnemu wyglądowi, dają poczucie estetyki w pokoju czy sali, a jak do tego jescze ładnie pachną to efekt jest wspaniały. Kwiatki, które dzis pokażę jak zrobić, nie pachną, ale idealnie nadają się na wystrój stołu, firanek itp.

   Potrzebne będą: wiele arkuszy białej prasowane bibuły, farby akwarelowe, woda, wstążka bądź drucik, gazeta, nożyczyki.

   Wykonanie: Na początku arkusze bibuły (dobrze jak jest ich dużo, wtedy kwiat będzie miał więcej płatków), składamy na około 3-centymetrowe paski. Utworzy się z nich prostokąt. Następnie składamy go na połowę i przewiązujemy wstążką lub drucikiem. Końce prostokąta po obu stronach obcinamy tworząc zaokrąglenia. Malujemy bibułkę po obu stronach farbą akwarelową, tak by przesiąknęła ona dokładnie wszystkie warstwy bibuły. Farbę możemy dowolnie mieszać tworząc różnokolorowe kwiaty. Całość pozostawiamy do wyschnięcia.

   Po wyschnięciu pasek prostokątny rozkładamy tak by utworzyć koło. Następnie pokolei unosimy do góry każdą warstwę bibułki oddzielnie, tworząc kwiat. A efekty widac na zdjęciu.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   superprzedszkole
   Czas publikacji:
   wtorek, 16 sierpnia 2011 18:36
 • piątek, 05 sierpnia 2011
  • Wiosenne kwiatki

   Kwiatki, których wykonanie dziś opiszę mogą przydać się zarówno do dekoracji, jak i do zajęć, zabaw. W moim przypadku kwiatki służyły do ozdoby w naszej klasie.

   Potrzebne będą: Kolorowe techniczne kartki papieru, nożyczki, klej, ołówek, szablon kwiatka wyciety z tekturowej okładki od bloku technicznego.

   Wykonanie: Na początek, jeśli nie mamy zdolności plastycznych możemy poszukac dowolnego kwiatka w internecie i wydrukowac wzór. Następnie go wycinamy i odrysowujemy na grubszy papier np. na kartkę z bloku technicznego lub tekturkę. Wycinamy go po liniach i mamy gotowy szablon. Oczywiście szablonów może być więcej wg uznania.

   Kolejnym krokiem jest powielenie szablonu na kolorowych kartkach. Odrysowujemy dowolne kwiatki na dowolnych kolorach kartek, wycinamy je i kwiatki są prawie gotowe. Prawie, gdyż możemy jeszcze dorobić do niech łodygę i liście.

   By efekt był ładniejszy możemy kwiatki umieścić na trawie z bibułki (tak jak widać to na zdjęciu).

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   superprzedszkole
   Czas publikacji:
   piątek, 05 sierpnia 2011 14:31
  • Jak zrobić tęczę z grupką dzieci

   Tęcza w naszej klasie powstała pewnego wiosennego, ale deszczowego dnia. Dzieci wpadły na ten wspaniały pomysł, podczas rozmów o pogodzie i figlach jakie nam płata. Poza tym niełatwo dostrzec tęcze w całej jej okazałości, więc postanowiliśmy, że zrobimy ją do naszej klasy jako element dekoracyjny.

   Potrzebne będą: duży szary arkusz papieru pakowego, farby plakatowe, pedzle, kubeczki z wodą, ołówek, nożyczki.

   Wykonanie: Na początku dzieci pomagają rozwijać i przytrzymywać papier na wszystkich bokach, by go rozłożyć. Możemy przykleić sobie ten papier do dwóch złączonych stolików, tak by nie ruszał nam się on podczas malowania.

   Nauczycielka naszkicowała ołówkiem tęczę. Po uzgodnieniu z dziećmi uznaliśmy, że będzie ona miała 5 kolorów, wybranych przez dzieci, a na jej końcach narysowaliśmy chmurki.

   Dzieci podziliły się na zespoły dwuosobowe. I tak najstarsze dzieci malowały pasek tęczy na kolor żółty, kolejne dwie osoby na kolor pomarańczowy, dalej czerwony, zielony i niebieski. Najmłodsza para dzieci malowała chmurki na biało.

   Nauczycielka następnie czarną farbą obrysowała kontur tęczy oddzielając każdy kolor od siebie, a także obrysowała chmurki.

   Po wyschnięciu pracy, dzieci przytrzymywały arkusz papieru, a nauczycielka wycieła go dokładnie z kartki. I tak tęcza zagościła w naszej klasie.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   superprzedszkole
   Czas publikacji:
   piątek, 05 sierpnia 2011 14:16
 • czwartek, 04 sierpnia 2011
  • Dekoracyjne owady

   Z nadejściem wiosny prócz kwiatków w naszej klasie pojawiły się także owady, które zbudziły się do życia. Dziś opiszę jak zrobić wiosenne owady do dekoracji sali przedszkolnej.

   BIEDRONKA

   Potrzebne będą: Okrągły talerzyk, kartki w kolorach czerwonym i czarnym, nożyczki, klej, ołówek.

   Wykonanie: Na początku na czerwonej kartce odrysowujemy trzy koła przykładając do kartki talerz, po to, by koła miały równą wielkość. Poza tym szybciej zrobimy to za pomocą talerza niż cyrkla, który też nie zawsze jest pod ręką. Narysowane koła wycinamy po linii.

   Dwa z wyciętych kół składamy na połowę i przyklejamy do trzeciego koła, tak by zaokrąglenia koła były po zewnętrznej stronie. Będą to skrzydła biedronki. Z czarnego papieru wycinamy 4-5 małych kółek i naklejamy je na skrzydełka. Dodatkowo możemy wyciąć głowę biedronki z różkami (tak jak na zdjęciu) lub wycinamy czarne kółko, które składamy na pół i naklejamy na miejscu głowy biedronki.

   Tak wygląda gotowa biedronka.

    

   PSZCZOŁA

   Potrzebne będą: Czarny i żółty papier lub papier dekoracyjny w czarno - żółte paski (do kupienia w każdej księgarni), nożyczki, klej, mazaki, brązowy papier.

   Wykonanie: Jeśli nie mamy gotowego papieru - to rysujemy na czarnym papierze kształt tułowia pszczoły i wycinamy go. Następnie wycinamy z żółtego papieru cienkie paseczki, które naklejamy na wycięty wcześniej tułw. Pamiętajcie, że paski naklejamy pionowo i równo, nie po skosie.

   Z reszty żółtego papieru wycinamy kółeczko, które będzie głową i skrzydełka. Natomiast z brązowego wyciamy różki i naklejemy je na głowie pszczoły. Ozdabiamy głowę mazakami, rysując oczy, nos i buzię.

   I tak pszczoła jest gotowa.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   superprzedszkole
   Czas publikacji:
   czwartek, 04 sierpnia 2011 20:04